Sanjska služba
Družabna igra Sanjska služba je nastala na ustvarjalnih delavnicah v okviru BPSA v Slovenski Bistrici.
Na skupinskih srečanjih so se udeleženci v sproščenem vzdušju ukvarjali s pomenom kreativnega mišljenja in širše ustvarjalnosti v povezavi z iskanjem zaposlitve, ki ima za udeležence tudi osebni smisel. Izhodiščna zamisel je bila izdelati družabno igro po modelu Človek ne jezi se: igralci mečejo kocko in figurice premikajo za toliko polj, kot jih kocka pri metu pokaže. Igrajo zaporedoma, v izbrani smeri. Vsebina je specifična, izhaja iz skupinskega predelovanja osebnih občutkov, izkušenj, vprašanj in ciljev iskanja zaposlitve: izhodiščna igra je nadgrajena z dodatnimi nalogami, ki izhajajo iz obarvanih polj – ob pristanku figurice na barvnem polju igralec povleče karto enake barve, te karte pa nosijo dodatna navodila za premikanje.
Vsak udeleženec je izdelal preprosto unikatno figuro iz žice in papirnega lepilnega traku. Obenem je na listke zapisal po eno svojo lastnost, posebnost, podatek, dogodek ipd. Vsaka figurica je nato dobila svojo osebnost tako, da so se resnične karakteristike in podatki iz življenja udeležencev pomešali in žreb je oblikoval nove domišljijske osebnosti – resnične igralce. Na ta način se je vzpostavil emotivni odmik in udeležencem omogočil širši pogled izven okvirja osebne identifikacije.
Polja in karte so obarvali dragocene osebne pozitivne izkušnje in bridka spoznanja na trgu dela. Zelena recimo igralcem pomaga napredovati k sanjski službi. Nasprotno pa se neprijetne izkušnje udeležencev iz raznih kolektivov in raznovrstnih službenih odnosov (igre moči, pritiski, mobing ipd.) pojavijo v modri barvi, ki igralce ovira na poti k sanjski službi. Poseben pomen v različnih odnosih in skupnostih, tudi delovnih, ima humor, zato je dobil v sanjski igri posebne karte rumene barve, na katerih so zapisane šale in ankdote udeležencev. Rdeča polja v igri pa so utrinki dragocenih izkušenj, spoznanj in spodbudnih misli, ki so jih na srečanjih delili udeleženci, rdeči so trenutki, ki so skupino in mentorja povezali na poseben način.
Strokovni sodelavec BPSA in mentor projekta Primož Mihevc
Vodeni ogled galerije fotografij družabne igre Sanjska služba smo izvedli v spletni obliki v petek, 26. februarja 2021, ob 12.00.
Program
12.00 nagovor Aleša Novaka, umetniškega direktorja Festivala Borštnikovo srečanje in vodje BPSA
12.10 nagovor strokovnih sodelavcev in predstavitev dela
12.30 uvod v predstavitev projekta
12.40 vodeni ogled galerije Sanjska služba, družabna igra
12.50 pogovor z udeleženci